درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


تقويت متقابل6

هفته پنجم- انجام موارد خوشايند متقابل

بعد از اين که قرارداد تقويت متقابل را آماده کرديد، مي‌توانيد به انجام موارد خوشايندمتقابل اقدام کنيد. طوري برنامه ريزي کنيد که بيشتر فعاليت‌ها را با همکاري همديگر انجام دهيد و مواردي را انجام دهيد که هر دو آن‌ها را لذت بخش مي‌دانيد. اين روش بهترين شکل تقويت متقابل است؛ زيرا به جاي اينکه براي همديگر کار کنيد، با همديگر کار مي‌کنيد. انجام موارد خوشايند متقابل به خصوص براي افرادي که سرشان شلوغ است، علايق مختلف دارند و آن‌هايي که براي جلوگيري از تعارض از ارتباط متقابل اجتناب مي‌کنند، خوب است.

ابتدا از فعاليت‌هاي آسان‌تر از ليست خود شروع کنيد، سپس ليست‌ها را با هم ترکيب کنيد. قواعد و الگوهای مراوده ای  بارش فکري را مي‌توانيد در اينجا به کار ببريد. به اين صورت که ابتدا هر موردي را که به ذهنتان مي‌رسد، در ليست مي‌نويسيد، بدون توجه به اين که چقدر ممکن است احمقانه يا غيرممکن باشند. در اين مرحله هيچ انتقادي مجاز نيست. فقط تا جايي که مي‌توانيد ايده هاي بيشتري را بدون توجه به مناسب بودن آن‌ها، در ذهن خود پرورش دهيد. اغلب اوقات دو ايده ضعيف را مي‌توان با هم ترکيب کرد و يک ايده خوب را به وجود آورد يا ممکن است يک عقيده غير ممکن باعث شود به يک فعاليت واقعا خلاقانه و محتمل فکر کنيد. به خاطر اين که ممکن است خنده دار به نظر برسد، عقب نشيني نکنيد. همچنين پيشنهادات همسرتان را مورد تمسخر قرار ندهيد.

موقعي که به دنبال موارد خوشايند متقابل مي‌گرديد، به مواردي فکر کنيد که هميشه از انجام آن‌ها با همديگر لذت مي‌برديد، اما مدت زيادي است که آن‌ها را انجام نداده‌ايد. براي مثال اگر قبلا باهم به اسب سواري مي‌رفتيد، اما سال‌هاست که اين کار را نکرده ايد، سعي کنيد اسب سواري کوتاهي با هم داشته باشيد.

علاوه بر تکرار موارد خوشايند گذشته، مي‌توانيد کارهايي را انجام دهيد که تا به حال انجام نداده‌ايد. مثل جمع آوري عتيقه، شنا، تنيس، آواز خواندن، فعاليت اجتماعي و غيره. يک مزيت فعاليت‌هاي جديد اين است که هيچ گونه تاريخچه ناکام کننده اي براي شما ندارند.

از انجام فعاليت‌هايي که اخيرا آن‌ها را انجام داده‌ايد و کارساز نبوده اند خودداري کنيد. فعاليت‌هايي را انتخاب کنيد که صادقانه هر دو به آن علاقه مند هستيد.

به محض اينکه فعاليت مشترکي را تعيين کرديد، جزئيات آن را مشخص سازيد. جزئيات شامل موارد زير هستند: کي، کجا، چه مدت، وظيفه مراقبت از کودکان بر عهده چه کسي است. نحوه برنامه ريزي دوباره هنگام بر هم خوردن روال کارها، تعيين استثناها و غيره. توافق بر سر اين که برخي اوقات به گردش برويم خيلي آسان است، اما تا وقتي جزئيات آن را تعيين نکنيد، هرگز انجام نمي‌گيرد.

 در هفته آيند در مورد چند مانع که بايد به آن‌ها توجه داشته باشيد، صحبت خواهد شد...

 

با ما در کانال تلگرام مهرآفرین همراه باشید

مريم صانعي

كارشناس ارشد مشاوره خانواده

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران