درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


آفت های مطالعه

آفت­های مطالعه

1. کلمه خوانی:کلمه خوانی موجب کاهش سرعت در مطالعه می شود. در کلمه خوانی شما هر بار روی یک کلمه نگاه می کنید. سعی کنید به جای کلمه خوانی عبارت خوانی داشته باشید و مهارت های عبارت خوانی را یاد بگیرید.

2. بلند خوانی: در روش بلند خوانی شما هنگام خواندن، کلمات را با صدای بلند یا حتی بدون صدا تلفظ می کنید. در بلند خوانی سرعت مطالعه شما کاهش می یابد، مجبور هستید کلمات را ببینید. تلفظ کنید و یاد بگیرید در حالی که شما باید ببینید و به خاطر بسپارید. بلند خوانی موجب خستگی زودرس در مطالعه می شود. البته در برخی موارد برای بازپس دادن آنچه که یاد گرفته ایم می توانیم با صدای بلند مطالب را برای خودمان یا دیگران توضیح دهیم.

3. مطالعه زیاد: برخی از دانش آموزان فکر می کنند باید تمام کلمات یک سطر و تمام سطرهای یک صفحه را حفظ کنند. به همین علت وقت زیادی برای مطالعه می گذارند. این روش هم وقت گیر است و هم خستگی زیادی به دنبال دارد. یکی از علل پرخوانی وسواس در مطالعه است. افرادی که شخصیت ایده آل گرا یا کمال طلب دارند می خواهند تمام مطالب را حفظ کنند و به قول خودشان چیزی از قلم نیفتد.

4. مطالعه با وسایل صوتی و تصویری: برخی از دانش آموزان معتقدند اگر با موسیقی و یا در مقابل تلویزیون مطالعه کنند، یادگیری آنها بهتر است. در حالی که باید گفت عملکرد مغز انسان معمولا به گونه ای است که به راحتی نمی تواند همزمان بر روی چند مساله تمرکز کند.

5. کند خوانی: یکی از مشکلات جدی دانش آموزان کندخوانی است؛ به گونه ای که تقریبا کمتر دانش آموزی است که کند خوانی گلایه نکند. اگر شما در هر دقیقه 250 تا 350 کلمه می خوانید، مشکل کندخوانی دارید که باعث می شود به خصوص در سال کنکور فرصت زیادی برای مرور و دوره ی مطالب به دست نیاورید. سرعت مناسب چیزی بین 400 تا 1000 کلمه در دقیقه است. برای این منظور لازم است مهارت های تند خوانی را بیاموزید و تمرین کنید.

با ما در کانال تلگرام مهرآفرین همراه باشید.

Telegram.me/mehrafarincc

 

 

 ریحانه رامشگر

کارشناس ارشد مدیریت آموزشی

 

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران