درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


وسواس فکری و عملی3

عوامل موثر در بروز اختلال وسواس فکری و عملی در کودکان شامل: وراثت، روش های تربیتی والدین، ویژگی­های خانوادگی، نابهنجاری کارکرد سیستم عصبی و آشفتگی­های خلقی می باشد.در این اختلال همانند سایر بیماری های عادی، کودک هیچگونه کنترلی بر روی رفتارها ندارد و والدین و سایر اعضای خانواده باید به این نکته توجه کنند که بروز اینگونه افکار و رفتارها به هیچ عنوان تقصیر کودک نیست . شناسایی و شناخت علایم و نشانگان وسواس فکری و عملی در کودکان به دلیل اینکه کودکان به صورت ماهرانه می توانند این رفتار و افکار را پنهان کنند، مشکل است. به طور کلی رایج ترین رفتارها و افکار وسواسی در کودکان ، ترس از کثیفی، ترس از ویروس ها و میکروب ها ، نیاز به همدردی، دلسوزی و رسیدگی، توجه بیش از اندازه به سر و وضع خود، ترس شدید از داشتن بیماری و یا صدمه دیدن یکی از اعضای خانواده، اشتغال شدید فکری در مورد کارهای خانه و یا مدرسه. در واقع میتوان گفت که رفتار این کودکان تشریفات مخصوص به خود را دارد و در صورت رعایت نکردن این تشریفات چنان دچار تشویش و اضطراب می شوند .

به طور کلی علایمی که والدین باید نسبت بروز آن ها حساس و هوشیار باشند تا این اختلال را در کودکشان زود تشخیص دهند، عبارتند از: مجروح شدن و ترک خوردن پوست دست کودک بر اثر شستن مکرر دست ها، مصرف بیش از اندازه صابون، دستمال کاغذی و...، افت تحصیلی ناگهانی و پایین آمدن یکباره نمرات امتحانی، صرف زمان زیاد برای نوشتن تکالیف، سوراخ شدن و تکه تکه شدن پاک کن در حین امتحانات و نوشتن تکالیف، تعریف کردن مکرر و یکنواخت امور روزانه با استفاده از جملات تکراری، تعویض لباس روزانه به صورت مکرر،داشتن مراسم طولانی برای خوابیدن، نگرانی برای سلامتی اعضای خانواد،اصرار برای انجام آزمایشات گوناگون جهت بررسی سلامت خود و تعضای خانواده.

در هفته های آینده به درمان این اختلال پرداخته خواهد شد.

با ما در کانال تلگرام مهرآفرین همراه باشید

Telegram.me/mehrafarincc

 

آسیه محسنی

کارشناس ارشد روانشناسی کودکان

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران
مهلا روحی
|
چهارشنبه 9 دی 1394 - ساعت : 08:39
0
سلام

ممنون از کجا متوجه بشویم که این عادت ها مقتضای سن کودک است و یا وسواس دارد

ممنون
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.