درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


کم کاری تیروئید و چاقی -قسمت دوم

زمانی که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی فعال نباشد مشکل کم کاری تیروئید به وجود می‌آید که منجر به افزایش وزن و چاقی می‌شود.
اکثر افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند از چاقی بی‌دلیل خود شکایت دارند و به دنبال راهی برای لاغری می‌گردند. درست است که در این وضعیت لاغر شدن کار چندان ساده‌ای نیست اما به هر حال کار نشد ندارد. اگر شما هم بدون دلیل چاق می‌شوید امکان دارد با مشکل کم کالری تیروئید مواجه شده باشید که خودتان از آن بی‌خبرید. بهتر است آزمایش خون بدهید و وضعیت تیروئیدتان را بررسی کنید.
در این مطلب به بررسی این مشکل و تغذیه صحیح برای افراد مبتلا می‌پردازیم. لطفاً با ما همراه باشید.
علائم کم کاری تیروئید
* چاقی (با وجود اشتهای طبیعی و یا کم اشتهایی)
* خستگی دائم
* موهای شکننده یا ریزش مو
* بی‌حالی و بدخلقی
* اختلالات حافظه و فراموشی
* افسردگی
* گرفتگی عضلات (به خصوص در دست‌ها)  
* مشکلات پوستی (خشکی پوست، لکه‌های پوستی و غیره)
* نفخ
* ناخن‌های شکننده
* ناباروری
* لرز
* روشن شدن رنگ ابروها
* گزگز پوست
* بی‌خوابی

هر کدام از این علائم باعث دردسر و آزار افراد مبتلا می‌شود. البته خوشبختانه با مصرف داروهای مربوط به تیروئید بیشتر این علائم از بین می‌روند و به تدریج احساس سلامتی خواهید کرد. با این حال برای اکثر افراد به ویژه خانم‌ها مصرف داروهای تیروکسین باعث بازگشت به وزن اولیه و لاغری نمی‌شود. در این صورت گزینه‌های بعدی برای لاغری و رسیدن به وزن متناسب چیست؟
برای رسیدن به تناسب اندام باید به مصرف داروها اعتماد کنید هر چند شاید رسیدن به وزن اولیه یا کاهش وزن کمی سخت و دشوار باشد. معمولاً تعداد کمی از افراد با مصرف داروها موفق به کاهش وزن می‌شوند. البته این افراد کسانی هستند که با کم کاری تیروئید فقط یک تا دو کیلو چاق شده‌اند. برای اکثر بیماران دیگر روند کاهش وزن به کندی صورت می‌گیرد و در برخی موارد با وجود اینکه افراد میزان کالری دریافتی‌شان را کاهش می‌دهند و ورزش می‌کنند اما با این حال وزنشان همچنان بالا می‌رود.

کم کاری تیروئید باعث کاهش متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می‌شود.
حتی بعد از اینکه تیروئید دوباره شروع به عملکرد درست می‌کند باز در بیشتر موارد متابولیسم نمی‌تواند به وضعیت قبلی خود برگردد. برای همین لازم است که نه تنها
به فکر تنظیم برنامه‌ی غذایی باشید بلکه باید انجام حرکات ورزشی منظم را نیز در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید

برخلاف مبتلايان به پرکاري تيروئيد، اين بيماران بايد از مصرف زياد مواد غذايي گواتروژن پرهيز کنند و سبزي جات را به صورت پخته مصرف نمايند.
مواد غذايي گواتروژن شامل انواع کلم،شلغم، روغن گلزا ( کانولا ) ، بادام زميني، ارزن و سويا است.
2- سويا مي تواند مانع جذب کافي داروهاي تيروئيد شود. بنابراين بايد در مصرف آن احتياط گردد.
3- توجه داشته باشيد که از نمک در پايان پخت غذا استفاده کنيد، زيرا در غير اين صورت يد موجود در نمک هنگام برداشتن درب ظرف غذا، همراه با بخار خارج مي شود. در اين صورت شما ميزان يد کمتري از آن چه که انتظار مي رود دريافت خواهيد کرد. در ضمن نمک يددار را نبايد در شيشه هاي شفاف و در معرض نور نگهداري کرد.
4- توجه کنيد که زياده روي در مصرف يد باعث کم کاري تيروئيد خواهد شد.
5- تنظيم کالري دريافتي براي جلوگيري از افزايش وزن ضروري است. براي اين منظور مشاوره با کارشناس تغذيه، همراه با استفاده از درمان دارويي توصيه مي شود.
6- اطمينان نسبت به تأمين مقاديرکافي ويتامين هايc ، a،e و ويتامين هاي گروه b به ويژهb2 ، b3 ، b6 که براي توليد هورمون تيروئيد ضروري هستند لازم است.

زهره شانظر ی دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران