درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


تفاوت های زنان و مردان در تفسیر و ابراز رفتارهای غیرکلامی

هر حرکتی به جز نوشتن یا گفتن کلمات، ارتباط غیر کلامی محسوب می شود. مردم همیشه با هم ارتباط برقرار می کنند حتی با سکوتشان پیام خاصی را به یکدیگر می فرستند.  تحقیقات نشان داده اند وقتی پیام کلامی و غیرکلامی متضاد باشند (مثلا می گویید من خیلی خوشحالم ولی لحن صدایتان آرام و غمگین و شانه هایتان افتاده است) ، 55درصد پیام ها از حالت چهره و حرکات بدنتان منتقل می شود، 38 درصد از طریق نشانه های صدایتان مثل لحن، مکث ها و تن صدا و تنها 7درصد پیام ها از کلماتی که می گویید روی طرف مقابل تاثیر دارند. یعنی بالای 90درصد از ارتباط ها بر اساس رفتارهای غیرکلامی است. ارتباط غیرکلامی شامل زبان بدن، نشانه های صدا، استفاده از فضا و فاصله، لمس کردن ها، رنگ، لباس و زیورآلات است.
ارتباط غیرکلامی تنها به موارد بالا محدود نمی شود:
لمس کردن/ ارتباط چشمی، خیره شدن/ بلندی صدا/ استفاده از فضای شخصی/ ژست ها/ حالت های چهره/ مکث ها و سکوت ها/ زیر و بمی صدا و سرعت حرف زدن/ لباس و وضعیت ظاهری/ وضعیت بدن/ عطرها/ تکیه کلام ها همه و همه ارتباط غیرکلامی به حساب می آیند.

✳️مردان و زنان به طور متفاوتی از رفتارهای غیرکلامی استفاده می کنند. مثلا زنان در ارتباط های خود بیشتر حرف می زنند و حالت های چهره‌شان تغییرات بیشتری نسبت به مردان دارد. همچنین زنان بیشتر از مردان لبخند می زنند به طوری که گاهی تشخیص معنای لبخندشان کار سختی است. آیا احساس خوشبختی می کنند،خجالت زده اند، خشمگین یا غمگین اند؟ مردان فقط وقتی لبخند می زنند که خوشحال‌اند یا وقتی موضوع خنده داری شنیده اند. بر خلاف زنان، لبخند مردان نشانه شاد بودن آنها است. چون مردان به اندازه زنان لبخند نمی زنند و حالات چهره کمی از خود نشان می دهند اغلب مرموز و بی احساس شناخته می شوند. زنانی که لبخند نمی زنند و مستقیم نگاه می کنند ممکن است دیوانه، ناراحت، مغرور یا غیرحمایتگر به نظر برسند و مردانی که زیاد می خندند و خیره نگاه می کنند، مشکوک و مشکل ساز برداشت می شوند. به منظور تسهیل در برقراری ارتباط، نظرات هردو جنس در مورد رفتارهای غیرکلامی یکدیگر ضروری به نظر می رسد.
همچنین زنان در رمزگشایی پیام های غیرکلامی مهارت بیشتری دارند. زنان هردو پیام کلامی و غیرکلامی را به عنوان کل و به صورت یک پیام تفسیر می کنند. مردان بیشتر روی کلمات و محتوای گفتاری تمرکز می کنند. برخی معتقدند برای درک کامل صبحت های دیگران باید به هردو پیام توجه کرد.

به پیامهای غیرکلامی یکدیگر توجه کنیم...
مریم صانعی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران