درباره این مطلب
    جهت ارسال این مطلب به دوستانتان لطفا آدرس ایمیل خودتان به همراه آدرس ایمیل گیرنده را در فرم زیر وارد کنید و کلید ارسال را بزنید.

    در صورتیکه قصد ارسال مطلب به بیش از یک نفر را دارید آدرس ها را با کاما (,) از هم جدا کنید.
    ایمیل فرستنده

    ایمیل گیرنده

    توضیحات


نکاتی درباره کتابخوانی برای بچه ها

هیچوقت کتاب خوندن رو با باز کردن و خوندن صفحه اول شروع نکنید.

 همیشه اول جلد کتاب رو با فرزنددتون بررسی کنید. اسم کتاب رو بخونید. ازش بپرسید در مورد موضوع کتاب و تصاویر روی جلد چی فکر میکنه و چی حدس میزنه. حتی برای بچه ها چهار ساله هم اسم نویسنده و مترجم رو بخونید. بگید مثلا این آقا این کتاب رو نوشته و این خانم اون رو به زبون ما ترجمه کرده تا بتونیم بخونیمش. بعد از این مقدمه چینی کتاب رو باز کنید.

موقع ورق زدن جوری دستتون رو بگیرید که ارتباط چشمی بچه با کتاب قطع نشه. مثلا اگه کودک کنارتون نشسته از پایین کتاب ورق بزنید تا دستتون رو جلوی کتاب رو نگیره. به خصوص تو بچه ها کوچیک و بی قرار ورق زدن بد میتونه توجه کودک به کتاب رو قطع کنه.

اگه کتاب رو برای فرزندتون میخونید حتما همون چیزی که نوشته رو بخونید. کلمات رو نشکنید و کتابی بخونید.

حین خوندن با فرزندتون حرف نزنید. ازش سوال نپرسید. اگه اون حرفی زد و سوالی کرد سریع پاسخی درباره کتاب بدید و به فضای کتاب برش گردونید. این رفتار برای ایجاد عادات مطالعه صحیح و افزایش توجه کودک بسیار مهمه.

با پرسیدن سوالاتی مثل از این کتاب چی یاد گرفتی٬ برام تعریف کن چی شد و... آخر کتاب٬ کتاب رو برای بچه تون زهر نکنید. با این کار علاقه اش به کتاب خوندن کم میشه. بهترین کار بعد از پایان یه کتاب سکوته. اگه فرزندتون دوست داشت بهش پیشنهاد بدید داستان رو به صورت نمایش بازی کنید٬ یا نقاشی کتاب رو بکشید. یا مثلا با پاپت داستان رو بازی کنید و فعالیت هایی از این دست.

نکته دیگه اینکه برای بچه های کوچیکتر سعی کنید کتاب های تک جلدی بگیرید که کودک شروع و پایان کتاب رو ببینه. کتاب هایی که چند داستان تو یه جلد دارن جالب نیستن. بارها برای من پیش اومده که وقتی یه داستان از یه مجموعه رو خوندم بچه باور نکرده که داستان تموم شده یا خواسته برم و از اول کتاب بخونم. کتاب های مجموعه داستان برای بچه های زیر شش سال مناسب نیستن.

 

ارسال نظر
تنها اعضای سایت قادر به ارسال نظر برای مطالب هستند. جهت ورود و عضویت در سایت کلیک کنید.

آخرین نظرات کاربران